Az idei évben is van lehetőség évfordulótól függetlenül átnézni és felmondani a lakásbiztosításunkat. A márciusi lakáskampány célja, hogy a biztosítók közötti verseny növelésével kedvezőbbé váljon a lakásbiztosítás, és javuljon a lakosság tudatossága a biztosításaik aktualizálásban.
Idén akár 300 ezernél többen is cserélhetik le a szerződéseiket, és ezen felül további 350-400 ezer esetben a szerződések átdolgozása is megtörténhet. Tehát ez összeségében a lakásbiztosítási állomány közel negyedét érinteni fogja, és akár több tízezret is spórolhatunk. Érdemes ár-érték arányban dönteni és figyelni arra, hogy a biztosítási összeg valóban fedezze az ingatlan és a benne lévő ingóságok valódi értékét.
A 25/2023-as számú kormányrendelet egy rendkívüli időszakot biztosít a lakásbiztosítással rendelkezőknek arra, hogy szerződéseiket felülvizsgálják és szükség esetén az abban foglalt dátumokon túl, azt költségmentesen felmondhassák. A rendelet által meghatározott ilyen időszak március, azaz minden évben ebben a hónapban az évfordulótól függetlenül, díjmentesen felmondható a lakásbiztosítás.
Természetesen nem kötelező felmondani a biztosítást, de azt mindenképpen érdemes megvizsgálni, hogy mit nyújt és mennyiért az aktuális lakásbiztosítás.
Lényeges változás, hogy az idei évben egységesen 2025.03.01. és 2025.03.31 között lehet felmondani a lakásbiztosításokat, ingóságbiztosításokat, és társasházbiztosításokat. A biztosításunknak 2025.04.30-ig kell díjrendezettnek lennie, mert addig fog élni a védelem, és 2025.05.01-el lehet új kockázatviseléssel elindítani a biztosításunkat. Ha valakinek túlfizetése keletkezik, akkor ezt a biztosító 30 napon belül visszafizeti.
Díjmentesen a határozatlan idejű lakásbiztosításokat lehet lecserélni. Amennyiben határozott idejű szerződésünk van, akkor ennek idő előtti felmondása plusz költséggel járhat, például a hűségidő vállalása miatt kapott, úgynevezett tartamkedvezményeket esetleg vissza kell fizetnünk. Erről mindenképp tájékozódjunk előre, nehogy többe kerüljön végül a dolog, mint amennyit a váltással nyerhetünk. Ezt az adott biztosítónknál kell megérdeklődni.
Érvényes a díjmentes felmondási lehetőség a lakáshitel mellé kötött lakásbiztosítások esetében is, azonban arra figyelni kell, hogy az ingatlan nem maradhat egy napra sem védelem nélkül. Az új szerződésre is fel kell vezetni a hitel adatait, és az új kötvényt be kell mutatni a finanszírozó banknak.
Amennyiben meg szeretnénk szűntetni a lakásbiztosításunkat, a kampány végéig – azaz 2025. március 31-ig – írásban kell jeleznünk jelenlegi biztosítónk felé. Az írásbeli kérelemnek tartalmaznia kell a biztosítási kötvényszámot, a szerződő fél nevét, a biztosító nevét és a biztosítás típusát, valamint a felmondás okát (amely most a lakáskampány, azaz a márciusi felmondási időszak). A felmondási nyilatkozatot postai úton levélben, e-mailben, vagy a biztosító online felületén nyújthatjuk be, valamint személyesen, az ügyfélszolgálaton is leadhatjuk.
Az ár mellett fontos figyelembe vennünk, hogy lakásunk ne legyen alulbiztosított és fedezzen minden olyan káreseményt, amelynek bekövetkezése esetén valódi védelmet nyújt az ingatlanunk számára.
Az infláció és az építőipari árak növekedése miatt az alulbiztosítottság veszélye nagyobb, hiszen az újjáépítési és beszerzési költségek egyre magasabbak. Amikor például egy ingatlanvásárlásra kerül sor, akkor mindenki törekszik a lehető legjobban bebiztosítani magát a káreseményekkel szemben. A későbbiekben viszont a szerződés frissítése, az ingatlan értékének növekedését követve, a legtöbbször elmarad.
Káresemény kifizetésekor azonban nagyon kellemetlen meglepetések érhetnek sokakat az alulbiztosítottság miatt. Például egy 2013-ban 25 millió forintra biztosított, azóta 75 millió forintot érő ingatlanban bekövetkezett káresemény kifizetését a biztosító is arányosan fogja csökkenteni (jelen esetben a harmadára). Így fordulhat elő, hogy egy 3 millió forintos tetőkár esetén alig 1 millió forintot fog fizetni, hiszen csak ennyire volt elegendő a rendszeresen beérkező lakásbiztosítási díj.
Különösen nagy lesz a különbség, hogyha a családi ház vagy lakás megvétele óta napelem- vagy okosrendszerrel, új nyílászárókkal, háztartási gépekkel korszerűsítettük az otthonunkat. Ezekben az esetekben ugyanis egyértelműen megnöveltük az ingatlan értékét, amely a biztosítási összeg növekedését eredményezi.
A biztosítók minden évben felajánlják az értékkövetés vagy más néven indexálás lehetőségét, amivel növelheted a biztosítási összeget. Ez az infláció hatását ellensúlyozó szolgáltatás a biztosítók részéről, de ez nem biztos, hogy megoldja az alulbiztosítottság kérdését. Ennél a pontnál érdemes felülvizsgálni a biztosításunk összegét és végig venni, hogy milyen értéknövelő beruházások történtek az ingatlanunkon, valójában mekkora lehet az aktuális értéke. A biztosítás díját pedig ehhez lehet igazítani.