Babaváró hitel

Babaváró hitel 2025

Maximum 11 millió Ft hitel

Szabadon felhasználható

Kamatmentes – ha 5 éven belül gyermek születik

Maximum 51 000 Ft havi törlesztő

Maximum 20 éves futamidő

Ingatlanfedezet nélkül felvehető

Gyermekvállalás előtt álló házaspárok részére (akár várandósság alatt is igényelhető)

Jó hír: a kormány bejelentése szerint a 2019.07.01. és 2021.06.30. között felvett Babaváró hitelek esetében egységesen 2026.07.01-re tolódik ki az első gyermek megszületésének határideje. Az eredeti 5 éves határidőhöz képest ez legfeljebb 2 évnyi haladékot jelent az érintett házaspárok számára.

Mi a Babaváró hitel?

A Babaváró támogatást – más néven a Babaváró hitelt – 2019. július 1-től igényelhetik a feltételeknek megfelelő fiatal párok. (Arról, hogy kik igényelhetik, és hogyan változtak a kamatmentes hitel feltételei 2024-től a következő pontban írunk részletesen.)

 

A Babaváró maximális összege 2024-től egy millióval, 10 millióról 11 millió forintra változik, futamideje a továbbiakban is legfeljebb 20 év lehet. A konstrukcióra fizetendő induló havi törlesztőrészlet nem haladhatja meg a havi 51 ezer forintot, mely összeg tartalmazza a kölcsön után fizetendő állami kezességvállalási díjat is.

A hitel a folyósítást követő első 5 évben kamatmentes, ám ha ezen idő alatt nem születik gyermek, akkor az addig igénybe vett támogatás összegét 120 napon belül egy összegben vissza kell fizetni. A büntetés mértéke a jegybanki alapkamat 3 százalékponttal növelt értéke, ekkora büntetőkamatot kell felszámolni az eredeti hitelösszegre az eltelt futamidő alapján. A büntetés mértéke ugyanakkor nem lehet kisebb a tényleges megkapott kamattámogatásnál, amely az ötéves futamidejű állampapír hozam 110 százalékának egy százalékkal növelt értéke. Vagyis a két érték közül a nagyobbat kell rendezni, ha valami miatt elvesztenénk a kamattámogatást.

 

Erre a gyermekvállalás meghiúsulása mellett akkor is sor kerülhet, ha a házaspár elválik anélkül, hogy az első 5 évben gyerekük születne, vagy ha az igénylők külföldre költöznének a futamidő alatt, illetve ha a támogatásra jogosító kiskorú gyermek már nem él egy háztartásban az igénylőkkel.

 

Mi történik gyermekszületés esetén?
A gyermekvállaláshoz kapcsolódó kedvezmények köre 2024-től nem változik:

  1. gyermek: amennyiben gyermek születik az első 5 évben, akkor a hitel a futamidő végéig kamatmentes lesz, a havi törlesztést pedig 3 évre fel lehet függeszteni. Ez éppen a legmegfelelőbb időszakban csökkentheti a család terheit, amikor a kismama alacsonyabb jövedelemre számíthat.
  2. gyermek: a második gyermek születését – pontosabban 12. hetes magzati korát – követően újabb három évig szüneteltethető a törlesztés, valamint elengedik a fennálló tőketartozás 30%-át.
  3. gyermek: a fennálló teljes tőketartozást elengedik, vagyis megszűnik a hitel.

A Babaváró hitel igénylési határidejét eltörölték, így a kamatmentes kölcsön határozatlan ideig velünk maradhat.

Babaváró feltételei és az igénylés folyamata 2025-ben

Azok, akik megfelelnek a kapcsolódó kormányrendelet szerinti Babaváró feltételeknek:

  • Házasok igényelhetik, akik mindketten elmúltak 18 évesek, de a feleség még nem töltötte be a 30. életévét. Átmeneti könnyítés, hogy 2025. januárjáig még akár 40 éves korban is felvehető a hitel, de csak abban az esetben, ha már úton a baba és a magzat betöltötte a 12 hetes kort.
  • Legalább a házaspár egyik tagjának van 3 év folyamatos társadalombiztosítási jogviszonya (TB).
  • Mindketten rendelkeznek magyarországi lakcímmel.
  • Büntetlen előéletű a pár mindkét tagja.
  • Egyiküknek sincs a NAV-nál nyilvántartott köztartozása. (5 ezer forint alatti köztartozás nem probléma.)
  • Egyikük sem szerepel a KHR rendszerben (régi nevén BAR lista) meg nem fizetett adósság, vagy bankkártyás visszaélés miatt.

A személyi feltételeken túl az adott bank hitelbírálati elvárásainak is meg kell felelniük az igénylőknek:

  • A bankok eltérően határozzák meg a minimális életkort: van, ahol 18 éves kortól, míg máshol csak 21 éves kortól hiteleznek.
  • A bankok különböző nagyságú minimális jövedelmet várnak el a Babaváró igényléséhez, ezért előfordulhat, hogy valaki az egyik banknál megkapja a hitelt, míg a másiknál nem.

A Babaváró hitel esetében legalább a pár egyik tagjának 3 éves folyamatos – a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 6. §-a szerinti – TB jogviszonyt kell igazolnia. A TB jogviszony folyamatosnak minősül akkor is, ha az elmúlt 3 évben munkahelyet váltott valaki, de akkor a két munkahely közötti időszak nem haladhatja meg a 30 napot.

A Tbj törvény szerint az alábbiak alapján rendelkezhet valaki TB jogviszonnyal:

  • munkaviszony;
  • egyéni vállalkozó (főállásban);
  • társas vállalkozó (főállásban),- szövetkezet tag (munkaviszonnyal, vállalkozási jogviszonnyal vagy megbízási jogviszonnyal);
  • álláskeresési támogatás;
  • egyházi személy;
  • mezőgazdasági őstermelő;
  • főállású kisadózó;
  • állami projektértékelői jogviszonyban álló személy. (Amennyiben az e tevékenységéből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér harminc százalékát, illetőleg naptári napokra annak harmincad részét.)

A nappali felsőoktatási intézményben eltöltött tanulmányok beleszámítanak a 3 éves TB jogviszonyba, feltéve, hogy legalább az utolsó 180 napban volt munkaviszonyból, vagy vállalkozásból származó jövedelem. Ebben az esetben a felsőfokú tanulmányok befejezése és a munkába állás között legfeljebb 6 hónap lehet a szünet.

2020. január 1-jétől a tanulószerződéssel rendelkező, szakképzésben részt vevő tanulók jogviszonya kikerült az elfogadható jogviszonyok köréből, így azok, akik a tanulószerződésük alapján igazolnák a babaváró hitelhez szükséges 3 éves jogviszonyt, 2020-tól ezt már nem tehetik meg.

A 3 éves TB jogviszonyba a közmunka maximum 1 évvel számít bele.

A kérelem benyújtását megelőző 180 napban kizárólag magyar – a Tbj. 6.§ (1) bekezdés a), b), d) – i) pontja szerinti jogviszony vehető figyelembe. Amennyiben külföldi TB jogviszonyod volt az igénylést megelőző 180. napon, akkor elégséges az utolsó 90 napban teljesíteni a szigorúbb elvárásokat. Vagyis megfelelő, ha a pár a kérelem beadása előtt 3 hónappal költözik haza és vállal munkát.

Itt külön kell kezelni a TB jogviszonyt és a hitelhez szükséges jövedelem igazolását:

  • TB jogviszony: A kérelem benyújtását megelőző 90 napban kizárólag magyar – a Tbj. 6.§ (1) bekezdés a), b), d) – i) pontja szerinti jogviszony vehető figyelembe.
  • Jövedelem: A Babaváró hitelhez szükséges jövedelem akár külföldi jövedelem is lehet.

Vagyis előfordulhat, hogy a pár egyik tagja az elvárt TB jogviszonyt igazolja, míg a másik fél külföldön dolgozik, így az onnan származó jövedelme alapján lesznek hitelképesek. Arra azonban ne számítson senki, hogy a TB jogviszony kapcsán valamelyik bank kivételezni fog, ugyanis ez jogszabályi feltétel, amitől a bankok nem térhetnek el.

2024-től a TB előírásokban is történt változás, eszerint a Magyarországon dolgozó, de külföldön adózó igénylők jogviszonya is beleszámít a szükséges 3 évbe, sőt, a szigorúbb feltételeket támasztó utolsó fél éves időtartamnál is elfogadható. Ezen felül sokak számára lehet kedvező hír, hogy a jogviszony szüneteltetése nem számít megszakításnak (alapvetően a megszakítás nem lehetett több 30 napnál). Ez például azok számára lehet óriási segítség, akik vállalkozásukat a nehezebb körülmények miatt voltak kénytelenek akár huzamosabb ideig szüneteltetni.

Nem, a támogatás igénylésénél nem szükséges gyermeket vállalni. Fontos azonban, hogy kölcsönhöz kapcsolódó kamatmentesség és tartozáselengedés csak a futamidő alatt született gyerekek után érvényesíthető. Ha nem születne az igénylőnek gyermeke, akkor a támogatás átalakulna egy piaci személyi kölcsönné.

Az sem probléma, ha a párnak az igénylést megelőzően már volt gyereke. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a hitelhez kapcsolódó kedvezmények nem járnak a kölcsönkérelem beadásakor már meglévő gyermekek után. (A harmadik baba érkezésekor nem engedik el a tartozást akkor, ha a családban már volt két a kölcsön igénylését megelőzően született gyermek.)

A kölcsön igénylésénél kizárólag a feleség életkorával kapcsolatban vannak megkötések, a férj kora nem releváns ebből a szempontból. A feleségnek 18 évesnél idősebbnek kell lennie, ám nem töltheti be a 30. életévét. Tudni kell azonban, hogy a Babaváró hitel esetében a bankok szigorúbb korlátozásokat is meghatározhatnak, így van olyan pénzintézet, amelyik 21 éves kor alatt nem hitelez.

2024-től tehát komoly szigorítás történt, hiszen ezidáig akár 40 éves korban is igényelhető volt a Babaváró támogatás. Az új szabályok szerinti legfeljebb 29 éves korhatár tehát komoly szigorítás, amely alól egy átmeneti időszakban tekintenek csak el: 2024. december 31-ig még akár 40 éves korban is igényelhető a Babaváró, ha a feleség már gyermeket vár és az igényléskor a magzat elérte, vagy meghaladta a 12 hetes magzati kort.

  • Egyáltalán nem biztos, ugyanis a bankok a hitelbírálat során döntik el, hogy az igénylőt hitelezik-e, és ha igen, mekkora összegű hitelre számíthat tőlük.

    Például a bankok eltérően határozzák meg a minimális életkort: van, ahol 18 éves kortól, míg máshol csak 21 éves kortól hiteleznek. Ezen kívül a pénzintézetek eltérő nagyságú minimális jövedelmet várnak el a Babaváró igényléséhez, ezért előfordulhat, hogy valaki az egyik banknál megkapja a hitelt, míg a másiknál nem. Továbbá az is nagyon eltérő lehet a bankoknál, hogy milyen jövedelemtípusokat fogadnak el, nem egységesen kezelik például a kismama jövedelmét.

OTP Babaváró hitel: Magyarország legnagyobb bankja azon pénzintézetek közé tartozik, amelyeknél hitelkiváltásra is igényelhető a kölcsön. Az OTP Babaváró hitelénél a férj és a feleség esetében egyaránt 21 év a minimális életkori elvárás.

CIB Babaváró hitel: A CIB Banknál igényelt Babaváró hitelből személyi kölcsön, lakáshitelautóhitel szabad felhasználású jelzáloghitel is kiváltható.

Unicredit Babaváró hitel: Az Unicredit banknál szinte bármilyen hitel kiváltható a kölcsönből, feltétel azonban, hogy a kiváltandó hitelt teljes egészében elő kell törleszteni.

Raiffeisen Babaváró hitel: A Raiffeisen Babaváró hitelénél a férj maximális életkora lejáratkor legfeljebb 71 év lehet. Lakáshitel esetében a Babaváró hitel összegének 75%-a minősül önerőnek.

MBH Bank Babaváró hitel: Az MBH Banknál a házaspár egyik tagjának igényléskor legalább 21, másikuknak legalább 18 évesnek kell lennie. A hitel lejáratakor a férj nem lehet idősebb 75 évesnél. Igénylőként legalább a nettó minimálbérnek megfelelő összeg szükséges, a jövedelemet igazoló igénylőnek legalább 21 évesnek kell lennie.

Erste Babaváró hitel: Az Erste Babaváró hitelénél a minimális futamidő 5 év, míg a leghosszabb 20 év lehet.

K&H Babaváró hitel: A K&H banknál a Babaváró hitel minimális összege 2 millió Ft. Az elvárt minimális jövedelem valamely adósnál a nettó minimálbérnek megfelelő jövedelem, ennek mértéke jelenleg 193 382 Ft.

A kölcsönhöz szükséges dokumentumok

Igazolványok: érvényes személyi igazolvány/jogosítvány/útlevél, lakcímkártya és adóazonosító.

30 napnál nem régebbi munkáltatói jövedelemigazolás: ezt a munkáltatótól lehet kérni, de fontos, hogy ne legyen 30 napnál régebbi.

NAV jövedelemigazolás: a vállalkozóknak NAV jövedelemigazolásra van szükségük, amit az adóhatóságtól szerezhetnek be.

Bankszámlakivonat: mint minden hitelnél, itt is szükség van 1-3 havi bankszámlakivonatra, amin látható a jövedelem.

3 év TB jogviszony igazolás: az államilag támogatott hiteleknél az igénylés feltétele a társadalombiztosítási (tb) jogviszony igazolása, amelyet a fővárosi és megyei kormányhivatalok által kiállított hatósági bizonyítvánnyal lehet megtenni. Jó hír, hogy ezt már elektronikus formában is el kell fogadniuk a bankoknak.

Ha az igényléskor már gyermeket vár a házaspár, akkor egyúttal a baba érkezését is van lehetőség bejelenteni, mellyel bebiztosítható a kamatmentesség és azonnal elindítható a törlesztés szüneteltetése 3 évre. Az igazolásra ugyanakkor 2024-től már nem a várandósgondozási kiskönyv szolgál, hanem egy meghatározott formai és tartalmi orvosi dokumentum benyújtása szükséges. Erről bővebben lentebb, a “Hogyan igazolhatom a terhességet” című fejezetben lesz szó részletesen.

Ezekről csak nyilatkozni kell:

A büntetlen előéletről,

a NAV tartozás mentességről,

és a házasságról.

A TB jogviszonyt igazoló hatósági bizonyítvány igénylésére a lakó- vagy tartózkodási helye szerinti kormányhivatalnál, e-Papír szolgáltatáson (epapir.gov.hu) keresztül van lehetőség, továbbá postai úton is feladható az igénylőlap. Az e-Papír szolgáltatás Ügyfélkapu regisztrációval használható, itt a beszkennelt igénylőlapot kell eljuttatni a hatósághoz.

A postai úton történő beküldéskor az igénylőlaphoz (ITT tölthető le) másolatban mellékelni kell a személyazonosításra alkalmas igazolvány (jogosítvány vagy személyi igazolvány), a lakcímkártya, a TAJ kártya másolatát, valamint a meghatalmazás (amennyiben nem a hatósági bizonyítványt igénylő jár el az ügyben) eredeti példányát.

A lakáscélú állami támogatás igénylésével kapcsolatos eljárások tárgyi illetékmentességére tekintettel az eljárásért nem kell fizetni. A hatósági bizonyítvány a lakáscélú támogatás igényléséhez a kiállítása napjától számított 30 napig használható fel.

Terhesség alatt: Akár már az igényléssel egyidőben is benyújtható a gyermek igazolása, ha már úton a baba. A korábbi szabállyal ellentétben az igazolásra már nem a várandósgondozási kiskönyvet kell benyújtani, hanem egymeghatározott tartalmú orvosi igazolást.

Születést követően: A gyermek születési anyakönyvi kivonatával, lakcímkártyájával és adóigazolványával lehet igazolni.

Örökbefogadás esetén: Az örökbefogadást engedélyező végleges határozattal, az örökbefogadott gyermek lakcímkártyájával és adóigazolványával.

Milyen célra fordítható a hitelösszeg

A Babaváró pénzügyileg jó lehetőséget jelenthet egy lakáshitel, egy személyi kölcsön vagy akár egy áruhitel kiváltására. Egy 11 millió forintos lakáshitel esetében 20 év alatt a kamat 9-11 millió forint költséget jelent, ami a kamatmentes Babaváró hitellel – feltéve, hogy a folyósítástól számított 5 éven belül gyermek születik – megspórolható.

Tudni kell azonban, hogy nem minden banknál használható fel hitelkiváltásra a Babaváró, ezért fontos, hogy erről előre tájékozódjunk. Ha lakáshitelt váltana ki valaki, akkor arra mindenképp figyelni kell, hogy a Babaváró ebben az esetben sem számít majd lakáscélú kölcsönnek, így a lakáshitelekkel kapcsolatos kedvezmények nem lesznek rá felhasználhatók. Így például nem lehet lakástakarékból betörleszteni úgy, hogy ne vesszen el az állami támogatás, és a gyermekek után járó jelzáloghitel-elengedés sem használható fel. Éppen ezért egy lakáshitel kiváltása előtt ezeket a szempontokat is szükséges mérlegelni!

A lakást vásárló fiatalok legnagyobb problémája többnyire a lakáshitelhez szükséges önerő előteremtése. Elméletileg egy lakás vételárát 80%-ig hitelezik a bankok, ám reálisabb 50-70%-kal számolni. (Fiatalok első lakásvásárlása esetén ez a korlát 90 százalékra emelkedhet.) Különösen az olyan kistelepüléseken óvatosak a bankok, ahol kevés a tranzakció, így nagyon nehéz pontosan meghatározni egy ingatlan reális forgalmi értékét. A 70%-os hitelfedezeti arány azt jelenti, hogy egy 30 millió Ft-os ingatlan megvásárlásához legalább 9 millió Ft önerőt fel kell tudnia mutatni.

A maximum 11 millió forint összegű Babaváró hitel az önerő előteremtéséhez jó lehetőség, ám azt tudni kell, hogy amennyiben a Babaváró folyósítása és a lakáshitel felvétele között nem telik el 90 napnál több, akkor jogszabály alapján a kölcsön 25%-át ingatlantehernek, míg 75%-át önerőnek kell tekinteni. Vagyis egy 11 milliós Babaváró esetében 8 250 000 forint számíthat legfeljebb önerőnek ilyenkor.

A jogszabály adta lehetőségnél azonban szigorúbban is eljárhatnak a bankok, és egy részük ezt meg is teszi:

  • Vannak bankok, melyek a jogszabályi előírás mellett mindenképpen elvárnak a vásárláshoz legalább 10-20% saját megtakarítás bevonását.
  • Vannak bankok, melyek a jogszabályi előírás mellett elvárják, hogy a lakáshitel és a Babaváró hitel együttes összege ne haladja meg a vételárat.

Mikor veszítheti el az igénylő a hitelhez kapcsolódó támogatást?

Amennyiben nem születik gyermek a folyósítást követő 5 évben, akkor az igénybe vett kamattámogatást egy összegben vissza kell fizetni, a hitel pedig piaci kamatozású személyi kölcsönné alakul át.

Ha a gyermekvállalás egészségügyi okok vagy megváltozott munkaképesség miatt hiúsul meg, akkor a kamattámogatás megszűnése és visszafizetése alól az illetékes járási hivatal méltányossági felmentést adhat. Ehhez azonban szükséges, hogy 5 éven belül szabályosan benyújtsák az erre vonatkozó kérelmet. Amennyiben a hivatal a kamatmentesség megszűnése és/vagy a támogatás visszafizetése alól mentességet ad, akkor az erre vonatkozó határozatot kell a bank részére eljuttatni.

Ha nem született gyermek az első 5 évben, akkor az igénybe vett kamattámogatást 120 napon belül egy összegben vissza kell fizetni, a hitel pedig piaci kamatozású lesz.

Amennyiben született gyermek, akkor a támogatást nem kell visszafizetni, viszont a továbbiakban piaci kamatozású lesz a hitel.

Ha a válást követően egyikük újraházasodik (és az előző házasságból nem volt gyermeke), és megfelelnek az igénylés feltételeinek, akkor a gyermekvállalásra rendelkezésre álló 5 év újra kezdődik, a Babaváró kedvezményei pedig igénybe vehetők.

A 2023. szeptemberétől érvényes módosítás értelmében a Babaváró hitel újra igényelhető abban az esetben, ha a házaspár szerződést kötött, de a kölcsönt valami miatt nem folyósították.

Szintén szeptemberi változás, hogy ha a házaspár elválik, de a kölcsönt teljes egészében visszafizette (ha szükséges, akkor a kamattámogatással együtt), akkor lehetőségük van a támogatás újbóli kihasználására az új házastárssal.

A válást a házasság felbontásáról vagy érvénytelenné nyilvánításáról szóló bírósági határozattal kell igazolni.

Ebben az esetben 120 napon belül, egy összegben vissza kell fizetni az igénybe vett támogatás összegét, a hitel pedig piaci kamatozású személyi kölcsön lesz a továbbiakban. A magyarországi lakcím megszűnését 30 napon belül kell a bank felé jelezni.

A kamattámogatást egy összegben vissza kell ekkor is fizetni, a hitel pedig piaci kamatozású lesz. Az elköltözést 30 napon belül jelenteni kell a banknak.

Amennyiben a házaspár egyik tagja a folyósítást követő 5 éven belül meghal, akkor a kölcsön nem alakul át piaci hitellé, a kamatmentesség megmarad, természetesen a korábban igénybe vett kamatkedvezményt sem kell visszafizetni.

A 2023. szeptemberétől érvényes szabályok alapján a bankhoz kérelmet kell benyújtani a halotti anyakönyvi kivonat kiállításától számított 180 napon belül (az eddigi 60 napot felülírva). A pénzintézet a kérelmet köteles 30 napon belül elbírálni, majd ezt követően 5 napon belül tájékoztatni az özvegyet.

Ha a feleség várandós volt már, mikor a férje elhunyt, akkor életbe léphet a következő támogatási szint a gyermek miatt.

Ha az 5 éves időszakon belül az özvegy újra házasodik, akkor a gyermekvállalási időszak is újraindul.

A jövőd itt kezdődik

Ha nem szeretnél lemaradni a friss hírekről, kedvezményekről, akkor iratkozz fel!

Szakértői hírek

Ahogy közeledünk a nyugdíjaskor felé, egyre fontosabbá válik, hogy pénzügyileg is felkészüljünk erre az életszakaszra. A magyar nyugdíjrendszer sajátosságai miatt a nyugdíjba vonuláskor jelentős életszínvonal-csökkenés várható, mivel a megállapított nyugdíj akár 30-40%-kal is alacsonyabb lehet a nyugdíjazás előtti fizetésnél.

A banki díjak az új év beköszöntével ismét emelkedtek. Ez részben annak köszönhető, hogy a tranzakciós illeték terheit egyre inkább áthárítják a lakossági ügyfelekre, emellett az infláció hatására is nőnek a költségek. Ugyanakkor jelenleg több olyan bankszámla is elérhető, amelyek hosszabb távon – akár öt éven át – ingyenesek, vagy minimális költséggel működnek.

A CSOK Plusz hitel a gyermekvállalást tervező házaspárok számára az egyik legkedvezőbb pénzügyi lehetőség, mivel kamata jelentősen alacsonyabb a piaci lakáshitelekénél. A jogszabály szerint a CSOK Plusz kamata legfeljebb 3% lehet, de egyes bankok ennél is kedvezőbb feltételeket kínálnak.